ההסטוריה של המוזיאון

ההיסטוריה של המתחם והמוזיאון

מוזיאון הטבע שוכן בבניין אבן ישן, אשר נבנה בשנת 1862. בונה הבית, איש עסקים ארמני עשיר, לזארוס פאול מרגהריאן (Lazarus Paul Margharian), הקימו כבית קיץ מפואר ונטע מסביבו גן פורה ופארק, אותם הקיף בקומת אבן. חומה זאת נשמרה עד היום.

מפה עתיקה

בניין מוזיאון הטבע במפת ירושלים מאת קונרד שיק (1894)

מרגהריאן קרא לאחוזתו “Villa Dekkan” על שם אזור בהודו שאתו עשה עסקים ואותו אהב מאוד. זהו הבניין הראשון באזור זה. המושבה הגרמנית נבנתה על ידי גרמנים חברי כת הטמפלרים כעשור אחרי זה, החל משנת 1873.

בתקופת השלטון העות'מאני במקום פעלו מוסדו למיניהם. בשנות העשרים והשלושים של המאה ה-20 היה כאן מועדון קצינים בריטי.

מייסד המוזיאון צבי לב פעל החל משנות ה-40 להקמת מכון פדגוגי למדעי הטבע ומוזיאון הטבע. המכון החל לפעול ב-10 באוקטובר 1949.

מוזיאון הטבע בירושלים – היסטוריה וארכיטקטורה
המתחם של מוזיאון הטבע הוא אתר מיוחד במינו לא רק בירושלים, אלא בישראל כולה. ההיסטוריה שלו משקפת בצורה אישית ומעניינת את התקופות השונות שעברו על ירושלים ב-150 שנה אחרונות.
מוזיאון הטבע שוכן בבניין אבן ישן, שנבנה בשנת 1862. בונה הבית, איש עסקים ארמני עשיר, לזארוס פאול מרגהריאן (Lazarus Paul Margharian), הקימו כווילה מפוארת ונטע מסביבו גן פורה ופארק, אותם הקיף בקומת אבן. חומה זאת והפארק נשתמרו עד היום.

האחוזה נבנתה על גבעה קטנה המוגנת בצפון על ידי גבעה גדולה יותר (עליה הוקם כעבור מאה שנה תיאטרון ירושלים) ופתוחה לשמש ולנוף המרהיב מדרום. האחוזה הייתה אמורה לספק ליושביה את כל מה שנחוץ לחיים: היו כאן עצי פרי וירוקות וגידולי חיטה ועשבי תיבול. בתוך הבניין עצמו ובפארק ישנם חמישה בורות לאיסוף מי גשם. אחד מבורות אלה נמצא ממש בתוך הבניין והייתה אליו גישה ישירות מתוך חדר המטבח. בור אחר, בטרסה האמצעית, שוקם לאחרונה ומשמש להשקיית צמחייה בגינה הקהילתית.

לא ידוע מי היה אדריכל הבניין, אולם הוא הצליח ליצור מבנה שאינו רק יפה ומכובד, אלא בניין ירוק אמיתי שהיה עובר היום בכל מבחן של חסכון באנרגיה. מדהים לראות עד כמה האדריכל של הבניין התחשב בטבע ובסביבה וניצל את משאבי הטבע בחוכמה ובעדינות רבה. הבניין תוכנן ונבנה כבניין סולארי פסיבי. למרות שהדרך העיקרית באזור (כיום רחוב עמק רפאים) עוברת בכיוון דרום-מערב, חזיתו העיקרית פונה בדיוק דרומה ותוכננה לקליטה מרבית של אנרגיית השמש בחורף והצללה אפקטיבית בקיץ.

הקירות עבים במיוחד של הבניין וצורתו (המתקרבת לריבוע במבט מלמעלה) יוצרים מסה תרמית גדולה. לכן נשמרת בתוך המבנה טמפרטורה אחידה במהלך כל יום ולאורך השנה. התקרות המקומרות של כל חדר יוצרות בו תנועת אוויר מתמדת. כאשר הוקם במבנה מוזאיון הטבע התברר שתכונות ייחודיות אלה של הבניין יוצרות תנאים אידיאליים לשמירת המוצגים. למבנה הגנה משולשת מהשמש והגשם: בכל חדר של קומה עליונה יש תקרת אבן מקומרת עם חיפוי פנימי מעץ ובנוסף מעל המבנה מתנוסס גג רעפים גבוע בן ארבעה שיפועים.

מרגהריאן קרא לאחוזתו “Villa Dekkan” על שם אזור בהודו שאתו עשה עסקים ואותו אהב מאוד. הכיתוב עם השם ניתן לראות עד היום על הקשת מעל החלון האמצעי של הקומה העליונה. זה היה הבניין הראשון שנבנה באזור. המושבה הגרמנית הוקמה על ידי גרמנים חברי כת הטמפלרים כעשור אחרי זה, החל משנת 1873.

במשך 50 שנה הייתה אחוזה זאת בית למשפחת מרגהריאן. עד שבשנת 1913 נלקח בכוח על ידי השלטון העות'מאני. אז המקום שימש משכן עבור מוסדות למיניהם. אומרים שבמשך תקופה מסוימת חי כאן אפילו פחה בכבודו ובעצמו.

בתקופת המנדט הבריטי פעל פה מועדון קצינים עם ספרייה. לפי הממצאים במקום המועדון היווה מסווה לפעילות הביון הבריטי. עד היום נשמרה בעליית הגג עמדת המודיעין הסודית ממנה ביצעו הבריטים תצפיות על המתרחש באתר האימונים של פלמ"ח באתר שידוע כיום כ"גן הירח".

לאחר קום המדינה הייתה האחוזה מוזנחת במשך חודשים מספר, עד שביום 20 באוקטובר 1949 נפתחו כאן שעריו של "מכון פדגוגי למדעי הטבע ומוזיאון הטבע". באותם ימים כל התצוגה נכנסה לשני אולמות בלבד והמוצגים ברובם היו מהאוסף הפרטי של מייסד המוזיאון צבי לב. במקביל החלה פעילות לשיקום הפארק וכבר בשנת 1950 הציג אומן הגנים הידוע יחיאל סגל את תכניתו לגן הבוטני במקום.

הגן, מהווה אוסף של צמחייה ארץ-ישראלית וים-תיכונית אכן נוטע וקיים יותר מ-60 שנה. כיום תצוגת המוזיאון כוללת אוסף פוחלצים עשיר, פינת חי, כוורת לימודית, גן בוטני וגינה קהילתית.
בניין מוזיאון הטבע בשנת 1949

כתבה ולנטינה נלין