וילה דיכאן

מוזיאון הטבע בירושלים שוכן במתחם וילה דכאן ההיסטורית, בין המושבות הגרמנית והיוונית. המתחם כולו הוקם על ידי איש עסקים ארמני עשיר, לזרוס פול מרגהריאן, בתחילת שנות השישים של המאה ה-19 ונכון להיום הינו האחוזה היחידה שנשתמרה בצורתה המקורית בירושלים.

האחוזה ממוקמת על המדרון הדרומי של הגבעה, שבחלק העליון שלה נמצא תיאטרון ירושלים. היא מורכבת משלוש טרסות והיא מוקפת חומת אבן עתיקה. יש עדויות לכך שמדובר בטרסות עתיקות מאוד, בנות מאות שנים.  בצדה הדרומי נמצא חניון מוזיאון הטבע ולידו, לאורך רחוב המגיד נמצאת שורה של בניינים שנבנו בערך באותה התקופה.

מדהים לראות עד כמה האדריכל של הבניין התחשב בטבע ובסביבה וניצל את משאבי הטבע בחוכמה ובעדינות רבה. הבניין תוכנן ונבנה כבניין סולארי פסיבי. למרות שהדרך העיקרית באזור (כיום רחוב עמק רפאים) עוברת בכיוון דרום-מערב, חזיתו העיקרית של הבניין פונה בדיוק דרומה ותוכננה לקליטה מרבית של אנרגיית השמש בחורף והצללה אפקטיבית בקיץ.

הקירות של הבניין עבים ותקרותיו מקומרות. בתוך הבניין עצמו ובפארק ישנם חמישה בורות לאיסוף מי גשם. אחד מבורות אלה שוקם לאחרונה ומשמש להשקיית צמחייה בגינה הקהילתית.

הבניין של המוזיאון הוא דוגמה מרשימה לאדריכלות ירוקה מסורתית ובמוזיאון מתקיימות סדנאות לאדריכלות ירוקה לכל הגילאים. ההבניין עצמו גם מכיל את התלמידים וגם משמש למיצג העיקרי. במקום פועלים גם חוגים רבים למבוגרים. הפעילות בהם מתמקדת בקשר בין האדם והטבע: חקלאות בגינה הקהילתית, רפואה טבעית, רוחניות וטבע במסורת ועוד.

מרגהריאן קרא לאחוזתו “Villa Dekkan” על שם האזור בהודו שעשה בו עסקים ואותו אהב מאוד. זהו הבניין הראשון באזור זה. המושבה הגרמנית נבנתה על ידי גרמנים חברי כת הטמפלרים כעשור אחרי זה, החל משנת 1873.

בתקופת השלטון העות'מאני במקום פעלו מוסדו למיניהם. בשנות העשרים והשלושים של המאה ה-20 היה כאן מועדון קצינים בריטי.

מייסד המוזיאון צבי לב פעל החל משנות ה-40 להקמת מכון פדגוגי למדעי הטבע ומוזיאון הטבע. המכון החל לפעול ב-10 באוקטובר 1949.