הגן הבוטני

מוזיאון הטבע פועל במתחם "וילה דכאן" מאז שנת 1949. באותה עת כבר הייתה כאן צמחייה עשירה.

כמעט כל השטח של וילה דכאן, למעט מספר מבנים לא גדולים, מהווה כיום פארק ציבורי. בטרסה התחתונה פועלת גינה קהילתית ובה: גינת תבלינים (בעיקר שיחים), ערוגות ירקות שונים, המתחדשות מדי שנה, גופי מים מלאכותיים קטנים עם צמחי מים וחוף לצדם. יש בגינה הקהילתית גם ברושים עתיקים, סוקולנטים רב-שנתיים (אגבות) ופרחי נוי.

בטרסות האמצעית והעליונה נמצאת חבורת צמחי בר ים תיכנויים משולבת עם שיחים וצמחים רב-שנתיים אחרים האופייניים לסוג זה של חבורת צמחים, כולל גיאופיטים. כאן נמצאת גם בריכה עם צמחיית מים וחוף. הבריכה שוקמה לא מזמן ביוזמת תושבי השכונה.

הצמחים במתחם מוזיאון הטבע מהווים גן בוטני עשיר, בעל משמעות חינוכית ניכרת. הגן הבוטני תוכנן בשנת 1951 על ידי אומן הגנים יחיאל סגל, מהווה אוסף של צמחייה מקומית ארץ-ישראלית וים-תיכונית ונבנה על בסיס הצמחייה שהיתה קיימת במתחם בעת הקמת הגן הבוטני. השילוב בין הצמחים היה כה מוצלח שחבורת העצים נשמרה עד היום.

הצמחים במתחם מוזיאון הטבע מהווים חלק בלתי נפרד מהתצוגה. הינם חברת צמחים שקיימים וגדלים בתנאי האקלים הירושלמי, עם מזג אוויר קיצוני לעתים. לחברה זאת מיקרואקלים משלה ומשטר הטמפרטורה, התלויים בשימור האיזון העדין בין תנאי הגידול השונים: אור, לחות האוויר, כמות המסה הירוקה של העלים והדשא.