מוזיאון הטבע בירושלים | פעילויות לילדים בירושלים | רח' מוהליבר 6, ירושלים

כתבות חדשות

ג'ורג' ודורין סנדרוני תערוכת אמנות קרמיקה במוזיאון הטבע בירושלים

תערוכה ג'ורג' ודורין סנדרוני

תערוכת עבודות
אמני קרמיקה ארמנית

בשנת 1983 פתחה משפחת סנדרוני גלריה לממכר עבודות של אומנות ואומנים ארמנים בירושלים. מרבית העבודות שהוצגו בגלריה הגיעו מבתי מלאכה לקרמיקה ארמנית. אלו היו בתי מלאכה ותיקים, אך עבודות הקרמיקה בשנות ה-80' היו שונות מאד מאלה של האבות המייסדים, אשר הביאו ופיתחו אמנות זו בירושלים בראשית המאה ה-20.

האחים לבית סנדרוני החלו במסע מחקר בעקבות הסגנון המקורי, שהאמן הבולט שלו היה דוד אוהאנסיאן. בית המלאכה של אוהאנסיאן היה ממוקם ברובע הארמני ופעל עד שנת 1948. הוא נסגר משום שאוהאנסיאן התגורר במערב העיר, ולא היה יכול להוסיף ולהגיע לבית המלאכה. כעבור כמעט 40 שנה החלו האחים סנדרוני להתחקות אחר סגנונו של אוהאנסיאן, ללמוד את הדימויים, הטכניקה והצבעוניות בעבודותיו. בעקבות זאת אף הרחיבו את מחקרם לתקופות קדומות יותר, בהן ניתן לפגוש באמצעות אריחי הקרמיקה שבכנסיית סנט ג'יימס ברובע הארמני, אשר הובאו על ידי צליינים מארמניה.

לצורך המחקר רכשו האחים סנדרוני תנור קטן, והחלו להתנסות ביצירת קרמיקה בהשראת אוהאנסיאן. את עבודותיהם הם הציגו בגלריה, לצד עבודות קרמיקה של בתי המלאכה הותיקים. האחים סנדרוני המשיכו ליצור ולחקור, ולאחר שחשו בטחון בסגנון האמנותי פנו לחפש אחר צורות ביטוי חדשות, אם כי בזיקה למסורת הקרמיקה הארמנית.

ג'ורג' ודורין סנדרוני תערוכת אמנות קרמיקה במוזיאון הטבע בירושלים

אחד מן הביטויים הסגנוניים החדשים-ישנים היה התבליט. רעיון אמנותי זה העסיק את ג'ורג' סנדרוני ואת אשתו דורין, סטודנטית לאמנות במכללת אורנים שעסקה בפיסול וקרמיקה. יחד הם פיתחו את הביטוי התלת-מימדי בקרמיקה הארמנית, על ידי יצירת תבליטים מחימר והדבקתם על הכלי. כיוון זה כנראה עורר עניין גם אצל אוהאנסיאן, שבבית המלאכה שלו נמצאו כמה עבודות בלתי גמורות של כלים עם דוגמאות בתלת-מימד.

 

בשנות האלפיים התפצלו האחים סנדרוני, וכל אחד מהם מחזיק כיום בית מלאכה לקרמיקה ארמנית בעיר העתיקה. בית המלאכה של ג'ורג' ודורין סנדרוני נמצא ברחוב השער החדש. בתערוכה זו מוצג מבחר יפהפה של עבודותיהם, במסגרת פסטיבל "ארמנים בירושלים".

ג'ורג' ודורין סנדרוני תערוכת אמנות קרמיקה במוזיאון הטבע בירושלים
ג'ורג' ודורין סנדרוני תערוכת אמנות קרמיקה במוזיאון הטבע בירושלים

מוזיאון הטבע ירושלים | פעילויות לילדים בירושלים

רחוב הרב שמואל מוהליבר 6, מושבה גרמנית, ירושלים | טל. 02-5631116 | muzteva@gmail.com

כתבות מעניינות אחרונות

X